[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: راهنمای نویسندگان ::
:: دوره 11، شماره 6 - ( 12-1397 ) ::
جلد 11 شماره 6 صفحات 1-11 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی عوامل انگیزشی در برقراری ارتباط بین دانشجویان و اساتید دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه (سال 96-1395)
دکتر محمدکیان زرافشانی1، دکتر لیدا شرفی*2، دکتر زهرا اطهری3
1- دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، کرمانشاه، ایران
2- دانشگاه رازی کرمانشاه ، lida.sharafi@yahoo.com
3- دانشگاه رازی کرمانشاه
چکیده:   (886 مشاهده)
مقدمه: برقراری ارتباط دانشجویان با اساتید می‌تواند در افزایش انگیزه و اعتماد به نفس دانشجویان و در نهایت ارتقای کیفیت آموزش مؤثر باشد. لذا با توجه به اهمیت ارتباط مؤثر بین استاد و دانشجو و نقش آن در افزایش اثربخشی فرایند یاددهی و یادگیری، هدف از انجام این مطالعه، بررسی عوامل انگیزشی در برقراری ارتباط بین دانشجویان و اساتید دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در سال 1395-96 بود.
روش کار: مطالعه حاضر از نوع توصیفی- تحلیلی می‌باشد. جامعه آماری شامل دانشجویان رشته‌های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی در مقطع علوم پایه بودند (791 = N). تعداد نمونه‌ها با استفاده از نمونه‌گیری طبقه‌ای تصادفی و بر اساس جدول، 260 نفر انتخاب شدند. داده‌ها با استفاده از پرسشنامه محقق ساخته جمع آوری گردید و تجزیه و تحلیل آن‌ها با استفاده از نرم افزار SPSS انجام شد. همچنین به منظور تحلیل داده‌ها از آماره‌های میانگین، انحراف معیار، آزمون t برای نمونه‌های مستقل و تحلیل واریانس یک طرفه استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد در بین دانشجویان علوم پزشکی، ارتباط به منظور عذرخواهی و ارتباطات علمی و درسی دارای بالاترین میانگین‌ها بودند و در مقابل ارتباطات تعاملی کمترین میانگین را به دست آورد.
نتیجه‌گیری: یکی از مهم‌ترین عواملی که در ارتباط استاد-دانشجو از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، انگیزه‌هایی است که دانشجو برای ایجاد ارتباط با استاد خود دارد. لذا، بررسی وضعیت عوامل انگیزشی می‌تواند نقش تاثیرگذاری در برقراری ارتباط دانشجویان و اساتید داشته باشد. اساتید باید در کنار فرآیند تدریس، برای برقراری ارتباط و تعامل با دانشجویان نهایت تلاش خود را مبذول دارند تا بتوانند محیطی آرام و به دور از استرس‌زا برای آنان فراهم آورند.
واژه‌های کلیدی: استاد، دانشجو، ارتباط، عوامل انگیزشی، علوم پزشکی، کرمانشاه.
متن کامل [PDF 1010 kb]   (259 دریافت)    
نوع مطالعه : پژوهشی اصيل | موضوع مقاله: تعامل دانشجویان با آموزش
دریافت: ۱۳۹۶/۱۰/۱۱ | پذیرش: ۱۳۹۷/۷/۶ | انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHAXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Zarafshani M K, Sharafi L, Athari Z. The Investigate Students’ Motivation to Communicate Teacher-Students in Kermanshah University of Medical Sciences in 2016-17. Educ Strategy Med Sci. 2019; 11 (6) :1-11
URL: http://edcbmj.ir/article-1-1446-fa.html

زرافشانی محمدکیان، شرفی لیدا، اطهری زهرا. بررسی عوامل انگیزشی در برقراری ارتباط بین دانشجویان و اساتید دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه (سال 96-1395). دوماهنامه علمی- پژوهشی راهبردهای آموزش در علوم پزشکی. 1397; 11 (6) :1-11

URL: http://edcbmj.ir/article-1-1446-fa.htmlدوره 11، شماره 6 - ( 12-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
دوماهنامه علمی- پژوهشی راهبــردهای آموزش در علوم پزشکی Education Strategies in Medical Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3977