:: دوره 11، شماره 2 - ( خرداد-تیر 1397 ) ::
جلد 11 شماره 2 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
الگوی شایستگی‌ فرماندهی از منظر فرماندهی معظم کل قوا
شعبان مرادی آیدیشه 1، طهمورث حسنقلی‌پور یاسوری2، سید رضا سیدجوادین2، مهدی خیراندیش3
1- دانشجوی دکتری مدیریت منابع انسانی دانشگاه تهران- پردیس البرز ، Moradi.1367@ut.ac.ir
2- استاد دانشگاه تهران
3- دانشیار دانشگاه شهید ستاری
چکیده:   (306 مشاهده)
چکیده:
زمینه و اهداف: هدف اصلی این پژوهش طراحی الگوی شایستگی فرماندهان مراکز آموزش عالی ارتش ج.ا.ا بر اساس اندیشه فرماندهی معظم کل قوا است. رویکرد شایستگی و شایسته‌سالاری یکی از ضرورت‌ها و دغدغه‌های سازمان‌های امروزی برای پرورش راهبردی منابع انسانی و نیل به بهره‌وری است.
روش بررسی: نوع پژوهش کیفی، و مبتنی بر تحلیل محتوای کیفی است. از نظر نوع هدف، توسعه‌ای راهبردی، از نظر ماهیت و مبانی فلسفی، تحلیلی-تفسیری و رویﮑﺮدی اﺳﺘﻘﺮایﯽ، اندیشه‌نگارانه دارد. جامعه پژوهش، مجموعه بیانات فرماندهی معظم کل قوا از سال 1368-1396بوده؛ واحد تحلیل پاراگراف، و شیوه گردآوری اطلاعات، سندکاوی به روش تحلیل محتوا است.
یافته‌ها: الگوی شایستگی فرماندهان مراکز آموزش عالی/دانشگاهی ارتش ج.ا.ا شامل 5 حوزه‌ی شایستگی‌های اعتقادی و اخلاقی، ارزشی، شناختی، عملکردی و رفتاری، مشتمل بر 12 زیر مقوله و 60 مفهوم منبعث از اندیشه فرماندهی معظم کل قوا شناسایی و طراحی گردید.
نتیجه‌گیری: الگوی طراحی شده نسبت به الگوهای موجود، جامع‌تر بوده و دارای نقاط قوتی مانند مبانی اعتقادی، ارزشی، انقلابی و جهادی است و هر چند برخی ابعاد آن با الگوهای رایج غربی دارای تشابه اسمی است، ولی از نظر ماهوی و مبانی با آنها متفاوت می‌باشد. پیاده‌سازی این الگو منجر به استقرار شایسته‌سالاری مبتنی بر انتظارات مقام معظم رهبری در نظام فرماندهی و تربیت و آموزش نسل آینده خواهد شد.
 
واژه‌های کلیدی: کلمات کلیدی: فرماندهی، شایستگی، الگو، شایسته‌سالاری
     
نوع مطالعه : پژوهشی اصيل | موضوع مقاله: سایر موضوعات
دریافت: ۱۳۹۶/۱۱/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۷/۲/۳۰ | انتشار: ۱۳۹۷/۳/۵


XML   English Abstract   Printدوره 11، شماره 2 - ( خرداد-تیر 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها