[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: راهنمای نویسندگان ::
:: دوره 13، شماره 5 - ( آذر-دی 1399 ) ::
جلد 13 شماره 5 صفحات 538-547 برگشت به فهرست نسخه ها
طراحی الگوی برنامه درسی مبتنی بر مهارت‌های زندگی یونسکو و آمادگی جسمانی با رویکرد تلفیقی
مریم رجبی ورزنی1، مجید علی عسگری، حمید قاسمی
1- ، M_RAJABI_T@YAHOO.COM
چکیده:   (894 مشاهده)
مقدمه: پژوهش حاضربا هدف طراحی الگوی آموزش برنامه درسی دوره ابتدایی مبتنی بر آمادگی جسمانی و مهارت‌های زندگی یونسکو با رویکرد تلفیقی با استفاده از نظرات اساتید این حوزه و معلمین ابتدایی اجرا شد.
روش ها: نمونه آماری شامل 375 نفر اساتید و معلمین است که نمونه گیری معلمان تصادفی در دسترس و نمونه متخصصان هدفمند، انتخاب شدند. سپس با استفاده از پرسشنامه محقق ساخته در چهار بخش اهداف، محتوا، فعالیت‌های یاددهی و یادگیری و ارزشیابی تدوین شده بود اجرا گردید. پژوهش حاضر در زمره پژوهش‌های آمیخته محسوب می‌شود. در بخش کیفی برای تدوین پرسشنامه­ ها واهداف برنامه درسی از روش­های تحلیل محتوا، نظرسنجی و مطالعه پیشینه­های مربوطه به تدوین پرسشنامه و اهداف پرداخته شد و در بخش کمی نیز با استفاده از کمی کردن داده­ها و اطلاعات از شیوه­های ساده و پیچیده کمی(مانند تحلیل آماری) شده است.  ابزار اندازه‌گیری، شامل یک پرسشنامه 94 سوالی است که در طیف لیکرت تدوین شده و از لحاظ روایی محتوا به تأیید اساتید فن رسیده و اعتباری بالغ بر 97/0 را به خود اختصاص داده است.
یافته‌ها: تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از نرم افزار SPSS در دو سطح توصیفی و استنباطی انجام شد. در سطح توصیفی از شاخص‌های گرایش مرکزی، شاخص‌های پراکندگی بهره گرفته شد و در سطح استنباطی از آزمون کولموگروف-اسمرینوف و آزمون ویلکاکسون استفاده شده است.
نتیجه‌گیری: یافته‌ها حاکی از این است که اجرای برنامه درسی دوره ابتدایی مبتنی بر آمادگی جسمانی و مهارت‌های زندگی یونسکو با رویکرد تلفیقی، در دوره ابتدایی کاربردی بوده و می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.
واژه‌های کلیدی: طراحی الگوی آموزشی، برنامه درسی تلفیقی، آموزش ابتدایی، آمادگی جسمانی، مهارت‌های زندگی
متن کامل [PDF 518 kb]   (97 دریافت)    
نوع مطالعه : پژوهشی اصيل | موضوع مقاله: رویکردهای جدید در طراحی برنامه درسی
دریافت: 1397/12/14 | پذیرش: 1398/1/25 | انتشار: 1398/3/22
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

RAJABI VARZANI M, ALIASGARI M, GHASEMI H. Designing an Pattern based on UNESCO Life Skills and Physical Fitness with a Consolidated Approach. Educ Strategy Med Sci. 2020; 13 (5) :538-547
URL: http://edcbmj.ir/article-1-2009-fa.html

رجبی ورزنی مریم، علی عسگری مجید، قاسمی حمید. طراحی الگوی برنامه درسی مبتنی بر مهارت‌های زندگی یونسکو و آمادگی جسمانی با رویکرد تلفیقی. دوماهنامه علمی- پژوهشی راهبردهای آموزش در علوم پزشکی. 1399; 13 (5) :538-547

URL: http://edcbmj.ir/article-1-2009-fa.htmlدوره 13، شماره 5 - ( آذر-دی 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
دوماهنامه علمی- پژوهشی راهبــردهای آموزش در علوم پزشکی Education Strategies in Medical Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4280