[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: راهنمای نویسندگان ::
:: دوره 11، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1397 ) ::
جلد 11 شماره 3 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه عوامل موثر در آموزش و برقراری ارتباط دانشجو و استاد از دیدگاه دستیاران و کارورزان دانشگاه علوم پزشکی ایران
دکتر مریم رهام 1، دکتر ابوالفضل زنده دل2، دکتر ناهید میرزایی3
1- استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران ، rohammm86@yahoo.com
2- دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران
3- استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران
چکیده:   (71 مشاهده)
هدف: این مطالعه با هدف بررسی عوامل موثر در برقراری ارتباط بین استاد و دانشجو از دیدگاه دانشجویان پزشکی در مقطع بالینی  انجام شد.
مواد و روشها: این مطالعه cross sectional در بین دانشجویان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران در سال تحصیلی 95-96 انجام شد. برای جمع آوری اطلاعات از یک پرسشنامه محقق ساخته استفاده شد که شامل 37 سوال در چهار زمینه خصوصیات فردی و حرفه ای و علمی استاد و همچنین خصوصیات فضای فیزیکی مرکز آموزشی- درمانی بود استفاده شد. پاسخ آنها هم در 5 سطح از خیلی بسیار کم تا بسیار زیاد تنظیم شد. اطلاعات پس از جمع آوری وارد SPSS18 شدند و مورد انالیز قرار گرفتند. در آنالیز شاخصهای میانگین و انحراف محاسبه شد و سطح معناداری هم 0.05 در نظر گرفته شد.
نتایج:موثرترین فاکتورها از دیدگاه هر دو گروه دانشجویان، آموزش بر بالین بیمار (میانگین 5)  بود. هم رشته بودن استاد و دانشجو از دیدگاه دستیاران (4.95)  و همچنین عدم استفاده از تقویت کننده های منفی(4.78) ،تلاش استاد در حل مسائل(4.73) و فضای آموزشی مناسب(4.7)، از دیدگاه کارورزان  از جمله مهمترین فاکتور در ایجاد ارتباط موثر بود.در ضمن جنس، اختلاف سنی و ظاهر استاد کمترین اهمیت را از نظر این دانشجویان داشت.
بحث و نتیجه گیری:مطابق این نتایج، آموزش بر بالین بیمار مهمترین نقش را در رابطه استاد و دانشجو و همچنین ارتقا آموزش  دارد. توصیه میشود دانشگاهها کارگاههایی برای آموزش بهتر اساتید برنامه ریزی کند و راههای برقراری ارتباط موثر با مخاطب را آموزش دهند تا موجب رضایتمندی دانشجویان و بهبود کیفیت آموزش آنها شوند.
واژه‌های کلیدی: ارتباط، آموزش، علوم پزشکی، استاد
     
نوع مطالعه : پژوهشی اصيل | موضوع مقاله: تعامل دانشجویان با آموزش
دریافت: ۱۳۹۶/۵/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۱/۱۰ | انتشار: ۱۳۹۷/۵/۱۲
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Roham M, Zendehdel A, Mirzae N. Comparison of effective factors on student and professor communication and education From the perspective of residents and interns of Iran University of Medical Sciences. Educ Strategy Med Sci. 2018; 11 (3)
URL: http://edcbmj.ir/article-1-1309-fa.html

رهام مریم، زنده دل ابوالفضل، میرزایی ناهید. مقایسه عوامل موثر در آموزش و برقراری ارتباط دانشجو و استاد از دیدگاه دستیاران و کارورزان دانشگاه علوم پزشکی ایران . دوماهنامه علمی- پژوهشی راهبردهای آموزش در علوم پزشکی. 1397; 11 (3)

URL: http://edcbmj.ir/article-1-1309-fa.htmlدوره 11، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
دوماهنامه علمی- پژوهشی راهبــردهای آموزش در علوم پزشکی Education Strategies in Medical Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3742