دوماهنامه علمی- پژوهشی راهبــردهای آموزش در علوم پزشکی- راهنمای نویسندگان
ضوابط نگارش و پذیرش مقاله در نشریه

حذف تصاویر و رنگ‌ها

۱. لطفا مقاله خود را قبل از ارسال، در فرمت و قالب استاندارد مجله قرار دهید و ارسال بفرمایید(نمونه فرمت در ذیل اورده شده است)
نمونه فایل Template


۲. تکمیل فرم تعهد نامه مالکیت معنوی مقاله 

شرایط پذیرش مقاله

  ـ مقالات ارسالی تنها در قالب DOC و DOCX مورد بررسی اولیه قرار می‌گیرند و در صورت عدم رعایت ساختار مورد نظر، به نویسنده برگردانده می‌شوند.

  ـ مقالات ارسالی نباید به ­طور هم­زمان برای سایر مجلات ارسال شده یا در مجله دیگر به چاپ رسیده باشند.

  از آنجا که مقالات منحصراً به ­صورت الکترونیکی و از طریق سایت اختصاصی مجله پذیرفته می­ شوند، نویسندگان محترم باید ابتدا به­ عنوان کاربر در پایگاه ثبت نام نمایند.

  - مقاله ارسالی باید پژوهشی و حاصل تحقیق نویسنده(گان) باشد؛ مقالات ترجمه­ ای یا مقالاتی که به طور کلی و یا جزئی در جای دیگری چاپ شده اند، پذیرفته نمی­شوند.

    - مقالات " مروری " از اشخاص مجرب، با بصیرت کامل از موضوعی خاص، دارای ارجاع به تعداد قابل­ قبولی از مقالات منتشر شده خود پذیرفته می­ شود.

  - زبان مقاله باید فارسی باشد. از آوردن اصطلاحات خارجی که معادل­ های دقیق و رسایی در زبان فارسی دارند خودداری شود و در مواقع ضروری، معادل لاتین لغت مورد نظر، جلوی آن در پرانتز نوشته شود.

  تعداد کلمات
تعداد مجاز کلمات با احتساب رفرنس بین ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ کلمه می باشد.

  اصول کلی

  - مقالات رسیده پس از بررسی در کمیسیون اولیه برای داوری ارسال می­ شوند و پس از اخذ نظر داوران جهت تایید نهایی در هیات تحریریه مطرح می‌شوند.

  - مقالاتی که برای چاپ آماده شده ­اند برای تایید نهایی به نویسنده ارجاع می شود. صحت و سقم و مسئولیت مطالب مقاله به عهده نویسنده(گان) است.

    - این نشریه صرفاً به صورت الکترونیکی منتشر می شود و نسخه کاغذی ندارد.

  - چاپ و انتشار مطالب مندرج در این مجله به شرط ذکر منبع "دوماهنامه علمی- پژوهشی راهبردهای آموزش در علوم پزشکی" بلامانع است.

  - تکمیل و امضاء فرم تعهدنامه توسط همه نویسندگان الزامی است و از بررسی و چاپ مقالاتی که فرم تعهدنامه نویسندگان را پر نکرده باشند خودداری می‌شود (نمونه فرم در اینجا قابل دسترسی است).

  - از نویسندگان محترم  در صورت پذیرش مقاله برای انتشار هزینه پذیرش اخذ می‌گردد. کلیه حقوق مقالات منحصراً در اختیار دانشگاه علوم پزشکی بقیه­ الله الاعظم(عج) است.

  - استفاده عمومی از مجله در پایگاه ­های الکترونیکی مختلف بر اساس نظر صاحب امتیاز مجله تا اطلاع ثانوی به صورت رایگان است.

  - مسایل اخلاق پزشکی در تحقیق رعایت شود.

  - به گمنام ماندن بیمار و حفظ اسرار پزشکی آنان در مقاله عمل نموده و هرگونه نشانه­ ای که بتوان با آن هویت بیمار را شناخت حذف گردد.

   دستورالعمل نگارش و ارسال مقالات پژوهشی

  ۱- فرستنده مقاله به عنوان رابط کلیه امور مجله در مورد مقاله در نظر گرفته می­ شود و کلیه مکاتبات و اطلاع­ رسانی­ های بعدی با وی صورت می­ گیرد. در هنگام ارسال مقاله باید نامه ­ای مبنی بر تایید نویسنده رابط به امضای کلیه نویسندگان به مجله ارسال شود که در آن ترتیب درج اسامی نویسنگان و یک " نویسنده مسئول " نیز مشخص شده باشد (قالب خام این نامه را از اینجا بگیرید).

   ۲- به هنگام ارسال یا ویرایش پرونده مقاله دقت داشته باشید که چکیده فارسی و انگلیسی و کلیدواژه­ های فارسی و انگلیسی و همچنین مشخصات خواسته شده نویسنگان به دقت در جای مناسب نوشته شوند. مقالات فاقد این اطلاعات در سیستم بررسی وارد نمی­ شوند.

   ۳- مقاله باید از نظر ساختار حایز شرایط زیر باشد:

  الف) عنوان فارسی و انگلیسی (ترجمه دقیق)

  ب) چکیده فارسی و انگلیسی (ترجمه دقیق) دارای بخش­های

مقدمه (Introduction) ، روش­ کار (Methods) ، یافته­ ها (Results) و نتیجه­ گیری(Conclusion) و ۱۵۰ تا ۲۵۰ کلمه فارسی و ۱۵۰ تا ۲۵۰ کلمه انگلیسی

  ج) کلیدواژه­ های فارسی و انگـلیسی (ترجمه دقیق)، حداقل ۳ و حداکثر ۶ کلمه، باید از MeSH ) Medical Subject Heading ) انتخاب گردند.

  د) متن اصلی دارای :
مقدمه،
روش کار،
نتایج،
بحث، 
نتیجه­ گیری،
ملاحظات اخلاقی،
تضاد منافع،
تقدیر و تشکر،
منابع

  ه) ارجاع به منابع در همه­ موارد لازم به ­صورت کامل رعایت شود (شیوه­ نامه منبع ­نویسی در بخش دیگری از این مجله آورده شده است). برای ارجاع به یک منبع از سیستم شماره ­گذاری استفاده گردد. بدین شکل که منابع در قسمت فهرست منابع و براساس ترتیب استفاده در متن طبقه­ بندی گردیده و به ترتیب شمار­ه ­گذاری شوند. در هر کجای لازم متن، عدد مربوط به منبع مورد نظر در پرانتز آورده شود. در صورت استفاده از نرم افزار EndNote در بخش استایل گزینه Vancouver را انتخاب نمایید.

  ۴- کل متن به صورت یک­ستونی و در کاغذ A۴ با فواصل مساوی ۳ سانتیمتر از بالا، پایین، چپ و راست صفحه تایپ شوند. برای تایپ قسمت­ های مختلف مقاله به شرح زیر عمل نمایید:

  الف) تمام متون فارسی باید با فونت B nazanin  و اندازه ۱۲ و تمام متون انگلیسی با فونت Times New Roman اندازه ۱۲ تایپ شوند. در صورت احتیاج، فونت­ های فوق را از سایت www.fontsfa.com دریافت کنید.

  ب) فواصل خطوط در تمام مقاله ۱.۵ خط باشد.

  ج) عنوان فارسی با فونت B Titr و انگلیسی مقاله با فونت Times New Roman و هر دو با اندازه فونت ۱۴ و بُلد (Bold) نوشته شود.
  د) نام کامل و مشخصات کلیه نویسندگان باید در صفحه اول با اندازه فونت ۱۲ نوشته شود. فارسی یا فونت B Nazanin و انگلیسی با فونت Times New Roman

  مشخصات نویسنده مسئول با فرمت زیر

  (نام، نام­ خانوادگی، نام گروه، نام دانشگاه، شهر، کشور، شماره تماس و آدرس پست الکترونیک)

  به طور کامل درج شود.

  نکته) آدرس آکادمیک به این صورت نوشته می­شود: نام گروه، نام دانشگاه، شهر، کشور.

  اطلاعات نویسندگان دیگر با فرمت زیر

  (نام، نام­ خانوادگی، نام گروه، نام دانشگاه، شهر، کشور)

  به طور کامل درج شده و ترتیب قرار گرفتن نام آنها مشخص شود.

  و) در صفحه اول باید ابتدا چکیده و کلیدواژه ­های فارسی (اندازه ۱۲) و سپس چکیده و کلیدواژه­ های انگلیسی (اندازه ۱۰) نوشته شود.

  ز) نوشته ­های فارسی صفحات متن اصلی مقاله با فونت اندازه ۱۲ و نوشته­ های انگلیسی با فونت اندازه ۱۱ نوشته شوند. تیترها بُلد باشند. منابع در انتهای متن اصلی و با اندازه فونت ۱۰ نوشته شوند.

  ح) دیاگرام­ ها و جداول در متن مقاله درج کنید. دقت کنید توضیحات جداول بصورت واضح و فاقد اطلاعات تکراری در متن بوده و حتما به جداول و تصاویر در متن ارجاع داده شود

  ط ) متن مقاله به فارسی نوشته شود و از نگارش کلمـات لاتین به صورت فارسی اکیدا پرهیز گردد؛ مگر در مواردی که هیچ جـایگـزین پذیرفته­ شده­ ای برای واژه­ مورد نظر موجود نباشد. در هر جای متن که لازم به نظر می­ رسد، معادل لاتین کلمه­ فارسی نوشته شده در همان محل و داخل پرانتز آورده شود. بدیهی است که معادل لاتین یک کلمه­ مشخص، فقط یک­بار و در اولین مورد استفاده ­ی کلمه­ فارسی آن نوشته می­ شود.

منابع: 

تمامی منابع به زبان انگلیسی نوشته شود. منابع فارسی نیز با تایتل و اطلاعات بخش انگلیسی آن مقاله مورد استفاده قرار گیرد. برای منابعی که متن فول تکست آنها به زبانی غیر از زبان انگلیسی است (میخواهد فارسی باشد یا هر زبان دیگر) بایستی عنوان آن رفرنس در داخل یک [] قرار گیرد.
مثال:

Dalvand H, Dehghan L, Feizi A, Amirsallari S, Shamsaei M. [Efficacy of adeli suit therapy in ۴-۸ year old children with spastic CP with normal intelligence quota]. Kosar Med J. ۲۰۰۹;۱۳(۱۲):۷-۱۱.

فرمت منابع ونکوور بوده و منابع در داخل متن به ترتیب از شماره یک داخل پرانتز () قرار گیرند. 
بعد از نام شش نویسنده کلمه et al قرار گیرد.
نام مجلات به صورت خلاصه شده ذکر گردد. خلاصه نام مجلات در گوگل قابل جستجو است.
Issue داخل پرانتز باشد. از منابع معتبر که دارای حداقل خلاصه انگلیسی است، استفاده گردد.
برای اطلاعات بیشتر بخش فایل نمونه را مشاهده فرمایید.

الزامات:
۱- کد اخلاق (یا کد مصوب پایان نامه و طرح)
۲- تصویر فیش واریزی
لطفا پس از واریز هزینه، تصویر فیش را در پرونده مقاله بارگذاری فرمایید. اطلاعات پرداخت:

http://edcbmj.ir/page/۷۸/payment-instruction

قالب دیزاین مقاله:
لطفا مقاله خود را در قالب زیر قرار دهید و به مجله ارسال بفرمایید.درغیراینصورت مجله مسولیتی درقبال فایل ناقص ارسالی ندارد.

Template

وض
عیت دریافت/پذیرش/رد مقالات:

مقالات منتشر شده: 847
نرخ پذیرش: 37.6
نرخ رد: 62.4
میانگین داوری: 148 روز
میانگین انتشار: 289 روز

میانگین دریافت: ۱۵ مقاله در ماه

نشانی مطلب در وبگاه دوماهنامه علمی- پژوهشی راهبــردهای آموزش در علوم پزشکی:
http://edcbmj.ir/find-1.48.14.fa.html
برگشت به اصل مطلب